Forum forum 28 LO im J Kochanowskiego w Warszawie Strona Główna


forum 28 LO im J Kochanowskiego w Warszawie
Oficjalne forum Uczniów, Absolwentów, Kandydatów i Nauczycieli
Odpowiedz do tematu
Savicolgus Quiasis
Kujaszewska/Sawicka
Gość


Savicolgus Quiasis

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zapomnieć o podlaniu ukochanej rośliny? Jak często odkrywałeś, że uschła z braku odpowiedniej ilości wody? Ile razy wściekałeś się na siebie, popadałeś w depresję i stany lękowe, wspominając swego zielonego pupila, którego, niestety, nie mogą już uratować żadne ilości wody?

Nie ma jednak powodu do rozpaczy. Mamy coś, co Cię pocieszy!
Oto nowa generacja rośliny doniczkowej – siewka XXI wieku: Savicolgus Quiasis.

Jej główną, choć nie jedyną zaletą jest to, że NIE TRZEBA JEJ PODLEWAĆ! Sekret tkwi w nadtranspiracji, która hiperintensywnie zachodzi w naszej roślinie.

Na czym polega nadtranspiracja? Zacznijmy od wyjaśnienia procesu pobierania wody przez roślinę. Otóż jest to mechanizm bierny, tzn. roślina nie potrzebuje i nie zużywa energii, by pobrać wodę. Woda sama dostaje się do rośliny. Dzieje się tak dlatego, iż potencjał wodny jest różny w glebie, w roślinie i w atmosferze. Woda przemieszcza się zawsze z obszaru o wyższym do obszaru o niższym potencjale wody, by wyrównać jego wartości w obu obszarach. W zwykłej roślinie potencjał wodny jest niższy od potencjału wodnego gleby, ale wyższy od atmosferycznego, dlatego woda zasysana jest przez korzenie, a paruje przez aparaty szparkowe w liściach. Wyobraźmy sobie jednak, co by się stało, gdybyśmy potencjał wodny w roślinie zmniejszyli na tyle, by stał się mniejszy od potencjału wodnego w atmosferze… Wystarczyłoby tylko zasadzić roślinę na odpowiednio przygotowanej glebie, a woda z atmosfery zaczęłaby płynąć przez roślinę w stronę korzenia. Tak dzieje się właśnie w Savicolgus Quiasis, a dodatkowo wspomagany siłami adhezji i kohezji proces nadtranspiracji jest jeszcze efektywniejszy niż w zwykłych roślinach.

Nasza firma, stosując najnowsze osiągnięcia biotechnologii i inżynierii genetycznej odpowiednio zmodyfikowała genom rośliny. Przeprowadzono dodatkową replikację 8 chromosomu pępawy olbrzymiej, co znacznie powiększyło jej liście, czyli powierzchnię chłonną. Wycięto fragment 10 chromosomu, usuwając obecne w normalnej roślinie zabezpieczenia przed parowaniem wody z liści, które stanowiłyby problem dla nadtranspiracji. A co najważniejsze, dodano 14 chromosom, który zredukował ilość związków organicznych wpływających na wzrost potencjału wodnego w roślinie.
Dodatkową zaletą naszej rośliny jest unikalne zjawisko gutacji korzeniowej, czyli sposób, w jaki roślina pozbywa się nadmiaru wody. Gutacja zachodzi czasem w zwyczajnych roślinach, gdzie skroplona woda jest usuwana przez specjalne aparaty – hydatody (znajdujące się na końcach liści). Savicolgus Quiasis „płacze” jednak przez korzeń, gdyż woda płynie przez nią w odwrotną stronę. Nadmiar wody gromadzący się w doniczce można spożytkować – zakładając specjalny filtr uzyskamy źródło cennej i czystej wody mineralnej!

I Ty możesz mieć Savicolgus Quiasis – jedyną roślinę, która nie wymaga podlewania. Dzwoniąc w ciągu najbliższego miesiąca otrzymasz dodatkową, zaopatrzoną w filtr doniczkę Happy Pot oraz zapas nawozu organicznego i ziemi modyfikowanej. Nie zwlekaj! Czekamy.
Savicolgus Quiasis
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu